Systemy przeciwwybuchowe

Natura

Czy dostrzegasz coś pod lupą? Nic? Kurz, który stwarza największe zagrożenie wybuchowe trudno dostrzec nawet przez szkło powiększające. Cząstki wielkości molekuły najłatwiej wyeliminować z powietrza… kurzem wodnym. Optymalny skład mgły wodnej (wodnego kurzu) powinien zawierać cząstki o różnej wielkości, tak aby redukcja obejmowała możliwie wszystkie frakcje kurzu. Należy również brać pod uwagę konieczność częściowego odparowania wody do powietrza w celu zmniejszenia napięcia elektrostatycznego, obniżenia ilości tlenu w strefie i obniżenia jej temperatury.

Składowe wybuchu

Cząsteczki wody najchętniej łączą się z podobnej wielkości cząsteczkami kurzu. Im większa dyspersja wody, tym efektywniejsza redukcja najmniejszych frakcji kurzu – najniebezpieczniejszych z punktu widzenia wybuchowości, lotności i przenikalności. System Sternal Fog-Ex jest tak zoptymalizowany, aby część atomizowanej wody odparowała i wyparła tlen z chronionej strefy. Jest to zjawisko podobne do odczuwalnego latem wrażenia ciężkości powietrza w upalne, wilgotne dni. Jednocześnie para wodna obniża napię- cie zabezpieczając układ przed wyładowaniami elektrycznymi. Powietrze nasycone parą wodną skutecznie zmniejsza ryzyko wybuchu. Pozostała zatomizowana woda łączy się z kurzem powodując jego szybsze opadanie grawitacyjne. Im doskonalsza dyspersja wody tym efektywnejsze łączenie się wody i najmniejszych cząstek kurzu.

skladowe-wybuchu

ZALETY

Sternal Fog-Ex jest uniwersalnym rozwiązaniem dla wszystkich obszarów zagrożonych kurzem. Dzięki niskim kosztom inwestycyjnym, a co równie ważne eksploatacyjnym oraz łatwemu montażowi, stanowi optymalny sposób walki z zagrożeniami jakie wywołuje kurz w strefach Ex. System zaprojektowany w oparciu o zasadę modułowości i tak jak klocki Lego, pozwala na szybką i łatwą instalację w każdym miejscu. Skutecznie eliminuje również w zabezpieczanej strefie wyładowania elektrostatyczne, dzięki czemu z powodzeniem może być stosowany w przemyśle elektronicznym. U wielu klientów (m.in. FLEXTRONICS i JABIL) nasze instalacje okazały się jedynym skutecznym sposobem likwidacji niebezpiecznych przepięć elektrycznych. Po wybuchu Elektrownia Dolna Odra podjęła działania zabezpieczające. Po półrocznym testowaniu różnych technologii, wybrano Sternal Fog-EX jako najlepszą opcję.

wykladowe-elektryczne

INERTYZACJA STERNAL FOG-EX

Wysokociśnieniowy system ultradyspersji wody Sternal Fog-Ex jest innowacyjnym rozwiązaniem zaprojektowanym i wykonanym przez inżynierów Danfoss i Sternal International. Sternal Fog-Ex eliminuje wszystkie wady niskociśnieniowych systemów redukcji pyłu: brak w nim sprężonego powietrza, które z jednej strony rozdmuchuje kurz, z drugiej zaś wprowadza wraz z powietrzem ogromne ilości tlenu. Ponadto, w przeciwieństwie do systemów tłumienia, Sternal Fog-Ex nie załącza się w momencie wybuchu, lecz zwalcza potencjalne zagrożenie w każdym momencie produkcji, co sprawia, że jest on najbezpieczniejszym sposobem redukcji wybuchu w strefach Ex dostępnym obecnie na rynku. Jest to krok dalej względem systemów gaszenia mgłą, ponieważ pozwala uniknąć powstania pożaru.

BEZPIECZEŃSTWO

Po przefiltrowaniu mechanicznym woda (z każdego dostępnego źródła) o ciśnieniu wodociągowym zasila układ pompowy wysokiego ciśnienia. Kompaktowa budowa systemu pozwala na zaoszczędzenie miejsca i zamontowanie systemu nawet w dużej odległości od zabezpieczanej strefy. Sprężoną wodę do ciśnienia 75 bar, układ dysz atomizuje do cząstek o średnicy 10 µm. System załącza się na sygnał sterujący procesem np. uruchamiania taśmociągu, jest on w pełni zautomatyzowany, zarówno w obsłudze własnych funkcji, jak i współpracy z chronionym układem.

Z DUMĄ

Gwarancją naszych kompetencji jest 20 lat doświadczeń w projektowaniu i produkcji systemów do wytwarzania mgły wodnej oraz zadowoleni z naszych usług klienci. Oferowane przez nas rozwiązania łączą w sobie techniczną innowacyjność i najlepsze komponenty, a troska o środowisko obliguje nas do spełniania nawet najbardziej restrykcyjnych norm ekologicznych. Chcąc zapewnić naszym Klientom najwyższe bezpieczeństwo procesów technologicznych, zadbaliśmy o to, aby Sternal Fog-Ex posiadał certyfikat Państwowego Instytutu Higieny. Nasi inżynierowie, zaawansowane technologie i międzynarodowa współpraca, to gwarancja optymalnego rozwiązania, nawet najtrudniejszych wyzwań.

dolna-odra

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Oferujemy Państwu profesjonalne doradztwo, wykonanie projektu oraz kosztorysu.